Mentozz ['91] [beatbox/reggaeton/ragga/rap]


Facebook : http://facebook.com/mentozzbmb

Urodzony w Zamościu na Lubelszczyźnie beatboxer. Kulturą hip-hop zainteresował się od momentu gdy po raz pierwszy usłyszał płytę Notorious'a B.I.G "Ready to Die". Do 2004 roku szukał swojego miejsca w kulturze wierząc, że nie pozostanie tylko biernym słuchaczem rapu i widzem na jamach graffiti, czy batelkach breakdance. Lato z tego okresu okazało się przełomem w życiu Mentozza, gdy słuchając utworu Biggie'go "Warning" zaczął naśladować jego rytm i bassline, przy czym dowiedział się przypadkiem, że to co robi jest właśnie beatboxingiem. Od tamtej pory rozwija swoje umiejętności beatboxerskie.

Mentozz jest otwarty na różne gatunki muzyczne. Przez swoje zamiłowanie do eksperymentowania i czynnego poznawania muzyki w 2007 roku został wokalistą nieistniejącej już kapeli trash/death metalowej "Mental Illness", która wygrywając kolejne bitwy kapel działała prężnie na terenie jego rodzinnego miasta. Po rozpadzie kapeli Mentozz powrócił do beatboxingu.


Po skończeniu liceum Mentozz wyjechał na studia do Warszawy gdzie po raz pierwszy wystartował na WBW Beatbox Battle, gdzie poznał Sughara. Następny rok był najbardziej przełomowy. W marcu w drodze do klubu Mandala poznał Prusa, z którym później na scenie klubu zrobił krótki jam session. Przez dwa kolejne miesiące ćwiczyli razem beatbox. W maju wzięli oni udział w jamie przy Centrum Handlowym Warszawa Wileńska, prowadzonym przez aktywistę polskiego beatboxing'u TikTaka. Tam właśnie poznawszy Wawsona i Matiaxa, Mentozz rozpoczął swój dalszy rozwój pod skrzydłami Bombing Records.

Jamując na ulicach Warszawy z ówczesnym składem Bombing Crew rozwijał swoje umiejętności, przy czym zajarał się czynnie rapem i raggą, które są teraz nieodłącznym elementem jego twórczości. Za sprawą Mentozza do ekipy Bombingu dołączyli Sughar, a nastepnie po kilku miesiącach Redi. W lipcu 2011 Mentozz stał się także reprezentantem (od strony beatboxing'u) zamojskiej części Stforky Ferajny, zajmującej się głównie sztuką street art'u i graffiti.

Mentozz ma za sobą wiele showcase'ów i jamów wokalno-beatbox'owych. Najlepiej czuje się w oldschool'owych brzmieniach i beatboxing'u opartym na złożonej melodii.

Wydawnictwa :

2014 - Mentozz - "Na Loopach Abstrakcja" EP [pobierz z bombingrecords.com / odsłuchaj na youtube.com]

Osiągnięcia beatboxowe :

- WBW Beatbox Battle 2011 - 5-8 miejsce
- Bitwa o Zduńską Wolę 2011 - 3 miejsce
- III eliminacje WBW Beatbox Battle 2010 - 3-4 miejsce

Inne osiągnięcia :

- Bitwa Kapel "Eksplozja 2009" - 1 miejsce z "Mental Illness"
- Bitwa kapel "Fala 2008" - 1 miejsce z "Mental Illness"
- Bitwa kapel "Eksplozja 2008" - 1 miejsce z "Mental Illness"
stat4u

Strona utrzymywana na serwerach : Paweł Kłodowski