Sughar ['87] [rap/beatbox]


Facebook : http://www.facebook.com/sughar.bombrec
Soundcloud : http://soundcloud.com/sughar
Deezer : http://deezer.com/artist/6012682
Spotify : http://play.spotify.com/artist/0SRZiQpBj02p5QVyMixb25
Bandcamp : http://sughar.bandcamp.com/

Sughar gra swoje solowe koncerty hip-hop'owe w konfiguracji : Sughar x Wawson x DJ Enes. Prowadzi również warsztaty beatbox'owe na poziomie podstawowym i zaawansowanym.

Urodzony w Lagos w Nigerii raper i beatboxer. W Polsce od 4 miesiąca życia. Wychowany w Rawie Mazowieckiej (woj. Łódzkie) współzałożyciel tamtejszego składu Liragitacja. Przygodę z muzyką zaczął w wieku 6 lat podejmując lekcje gry na klawiszach, by po 7 latach ukończyć szkołę muzyczną w tym kierunku. Pierwszy raz o hip-hop'ie usłyszał pod koniec roku '99 od kuzyna, który próbował robić beaty.

W 2000 roku Owen (jeden ze współzałożycieli Liragitacji) puszczając mu płytę "3:44" Kalibra 44 spowodował to, iż rap stał się nieodłączną częścią życia Sughara. Zaczęły się polowania na kasety, przegrywanie numerów od ziomów, przepisywanie tekstów Fokusa na kartkę by rozkminić jak on to robi. W końcu pierwsze nagranie pod beat zagrany na keybordzie, zarejestrowane na magnetofonie. Trzy lata później zawiązała się wyżej wymieniona Liragitacja, której twórczość nie została nigdy złożona w długogrający album, pojedyncze nagrania są natomiast dostępne w różnych innych zakątkach internetu. W tym samym roku Sughar poznał w Skierniewicach Rama zarażającego go beatbox'em, który staje się jego ogromną pasją. Okres 2005-2007 był niestety bardzo mało produktywny twórczo. Sughar zajął się prywatnymi sprawami, a Dafi wyjechał do Londynu.W połowie 2007 roku Sughar przenosi się do Warszawy. W tym roku pierwszy raz w charakterze widza uczestniczy w Wielkiej Bitwie Warszawskiej. Rok później nawiązuje znajomość z TikTak'iem - największym aktywistą polskiego beatbox'u - na prowadzonych przez niego warsztatach (Mordownia). W tym samym roku Sughar po raz pierwszy bierze udział w WBW dostając spory hałas od publiki ale ostatecznie nie przechodząc eliminacji. W 2009 roku Sughar bierze udział w trzech dużych bitwach: Bitwie o Fort M, Bitwie o Indecks oraz WBW. W międzyczasie jedzie do Berlina na drugie mistrzostwa świata gębofonów, co pozwala mu zaliczyć największy progress w beatbox'ie oraz zapoczątkować z TikTak'iem polską edycję Hip Hop Subway Series.

Kolejny rok jest dla Sughara przełomowy. Gra istotne supporty (przed VNM'em i HiFi Bandą). Ci drudzy doceniając jego umiejętności beatbox'owe zapraszają go na swoją drugą płytę "23:55". Był to jego pierwszy gościnny udział na legalnym wydawnictwie. Na WBW 2010 bierze on udział we wszystkich eliminacjach, dwa razy ocierając się o finał. W czasie tych rywalizacji poznaje Mentozza, który jakiś czas później poznaje go z Prusem i proponuje dołączenie do ekipy Bombing Crew. W tym samym roku ukazuje się również koncepcyjna EP'ka Sughara pt. "Czarne Kino" inspirowana filmami blaxploitation. Nagrał ją samodzielnie w warunkach domowych z powodu braku dostępu do lepszego sprzętu.

Dwa lata poźniej ukazał się pierwszy długotrwający album zatytuowany "Teoria z Pysku LP" w całości wyprodukowany przez rawskiego producenta Pereła, który mimo niskiego nakładu uzyskał sporo pozytywnych recenzji i opinii w ogólnopolskim środowisku hip-hop'owym.

W 2013 roku Sughar stał się częścią ekipy HAOS, powstałej w wyniku ukazania się wspólnego albumu O.S.T.R.'a i Hadesa o tym samym tytule i aktywnie brał udział w jego trasie koncertowej jako support oraz hypeman/beatboxer odwiedzając przy tym ponad 30 miast w całej Polsce. W związku z udziałem w niej znalazł się również na limitowanym remixie singla "Rap na Osiedlu" wydanym na winylu przez Asfalt Records.


Po dość długiej ciszy wydawniczej w internecie pojawia się "Brudna Płyta" - materiał powstający na przestrzeni lat 2012-2014. Jak pisze sam Sughar jest ona "dzieckiem trudu i konsekwencji, a także możliwości wspołpracy z najlepszymi. To koniec ważnego etapu pełnego niespodzianek, najlepszych koncertowych doświadczeń i zarazem początek nowych wyzwań.". "Brudna Płyta" w przeciwieństwie do "Teorii z Pysku", gdzie za muzykę odpowiadał tylko Pereł, została wyprodukowana przez kilku dobrze znanych producentów (O.S.T.R., RX, Święty Mikołaj, Pereł, Kocur). Mimo tego pozostaje spójna muzycznie. To materiał klasyczny, szczera treść i dobra technika. Album jest solidnym krokiem na drodze MC z Rawy Mazowieckiej.

Jako raper miał okazję support'ować większość rozpoznawanych zespołów/postaci w polskim hip-hop'ie. Kilkakrotnie zdarzało mu się również grać koncerty z Hadesem w roli hypemana i beatboxera na trasie albumu "Nowe Dobro to Zło". Stawia na gorzki, kąśliwy momentami wulgarny ale szczery przekaz w wersach, jako beatboxer na wybuchowe showcase'y z ekipą Bombing Crew.

Wydawnictwa :

2008 - Sughar - "Nie Ma Czasu MixtEP"
2010 - Sughar - "Czarne Kino EP"
2012 - Sughar/Pereł - "Teoria z Pysku" LP [pobierz z bombingrecords.com / odsłuchaj na youtube.com]
2012 - Sughar - "Kapitan Planeta MIXTAPE" [pobierz z bombingrecords.com / odsłuchaj na youtube.com]
2014 - Sughar - "Brudna Płyta" LP [pobierz z bombingrecords.com / odsłuchaj na youtube.com]
2016 - Sughar - "Podwodna" EP [pobierz z bombingrecords.com / odsłuchaj na youtube.com]

Ważniejsze gościnne udziały :

HiFi Banda - "Zarażeni - feat. W.E.N.A., Fokus & Shugar" [odsłuchaj na youtube.com]
O.S.T.R./Hades - "Rap Na Osiedlu (Extended Remix) - feat. RakRaczej, Kas, Zorak, Green, Sughar" [odsłuchaj na youtube.com]
RH- - "Spalić Ogień - feat. Sughar" [odsłuchaj na youtube.com]

Osiągnięcia beatboxowe :

- Bitwa o Moher 2012 - 1 miejsce
- Szacun na Dzielni Vol. 2 - 3-4 miejsce
- III eliminacje WBW Beatbox Battle 2010 - 2 miejsce
- II eliminacje WBW Beatbox Battle 2010 - 3-4 miejsce
- I eliminacje WBW Beatbox Battle 2010 - 2 miejsce
- WBW Beatbox Battle 2009 - udział
- II eliminacje Bitwy o Indecks 2009 - 5-8 miejsce
- Bitwa o Fort M 2009 - udział
- WBW Beatbox Battle 2008 - udział
stat4u

Strona utrzymywana na serwerach : Paweł Kłodowski